Menu strony

Lampy stołowe - historia

Mało kto ma świadomość, jak daleką drogę przeszły lampy stołowe, od ich pierwotnej formy do obecnego kształtu. Można powiedzieć, że ujarzmienie ognia to symboliczny początek cywilizacji. Ludzie pozbyli się obawy przed mrokiem i zimnem i rozwój ruszył do przodu. Oświetlenie w każdym okresie grało znaczącą rolę w postępie.
Przez wieki ulepszano technologie oświetleniowe, zjawisko trwa nawet po dziś dzień. Popatrzmy na streszczoną historię światła. Wszystko zaczyna się od podpalonego kawałka drzewa. Następnie pochodnie udoskonalano, umieszczając na koniec łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamyki, do których wlewano łój. Do pary z knotem lampka ta była prymitywną świeczką. W starożytnych kulturach wynaleziono lampki oliwne. Przelewano oliwkowy tłuszcz do wszelkiego kształtu pojemników i dodawano knot, zazwyczaj skręcony po prostu z fragmentu sznurka. Zobacz też W lampach używano też tranu.

Zobacz ten użyteczny serwis (http://prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-warsztatowe/) - przedstawia on zbliżoną tematykę i z pewnością też Cię zainteresuje. Nie zwlekaj więc i kliknij tu!

Zobacz W Średniowieczu używano przeważnie pochodni i świec. Te ostatnie wytapiano z bydlęcego tłuszczu. Znano je już o wiele wcześniej, ale czas największego ich upowszechnienia przyszedł po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Wiąże się to z używaniem ich do ceremonii religijnych, co widać do dzisiaj. Więcej na lampy podłogowe


Polecamy też

Zobacz najskuteczniejsze metody nauki angielskiego. To prostsze niż myślisz.

nauka angielskiego
Jeżeli chodzi o to, co dać może nam obecnie nauka języka angielskiego, do najistotniejszych spraw nie należy jedynie możliwość nieskrępowanego wyrażania swych myśli czy poglądów w poznawanym języku. Język angielski stał się już jakiś czas temu językiem popularnym, dlatego duże znaczenie ma to, by umieć się w tym języku komunikować. Znaczna przydatność w pracy na rozmaitych stanowiskach, w różnych branżach, została spostrzeżona już przez wielu.

lampy
Znacząca rewolucja nastąpiła później. W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz zbudował pierwszą lampę naftową. W tym samym czasie rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej ergonomicznych i droższych od naftowych, jednak powszechnie używanych jako oświetlenie uliczne. Po dziś dzień na wrocławskim Ostrowie Tumskim każdego wieczora są włączane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego wydarzenia należy liczyć start trwającej wciąż doby elektryczności i upowszechnienia jasności. Zwróćmy uwagę, że często to, co niegdyś było bardzo użytecznymi i drogimi udogodnieniami, obecnie to powszechne akcesoria dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Obecnie wybierając lampy stołowe, żyrandole i kinkiety zwraca się uwagę przeważnie na wygląd. Tak wielka zmiana od czasów płonącego kawałka gałęzi!
Źródło elampy-oswietlenie
2022-08-05 07:04:15