Menu strony

Jakiego rodzaju kupić buty dla dziecka? Jakie będą najodpowiedniejsze? O czym musimy pamiętać?

Na drodze ewolucji człowiek ze stworzenia, które poruszało się na podstawie czterech kończyn został istotą chodząca na dwóch nogach. To wtedy właśnie stopy stały się najistotniejszą podporą ciała. Z powodu niełatwej budowy a także funkcji, które spełniają, stopy są bardzo narażone na różne urazy i schorzenia. Nawetniewielkie odchyły w ich konstrukcji mogą poskutkować wadliwymi postawami takimi jak skolioza czy dyskopatia. Mogą prowadzić do nich zazwyczaj różnorodne złe nawyki, jak nieprawidłowe obuwie czy zła pielęgnacja. Jak chronić przed problemami?


nogi dziecka
Potrzebna jestznajomość i kształtowanie się stopy od pierwszych miesięcy życia. Z weryfikowalnych badań wynika, że dziecko do nauki chodzenia przygotowuje się już w łonie matki. Pcha, kopie i może uderzać stopami o stopy, to wszystko już pierwsza nauka.

Zaintrygowała Cię taka wiadomość? Jeżeli masz ochotę przeczytać więcej, sprawdź na serwisie (https://ratowniczy-sklep.pl/) pozostałe informacje, one też będą na ten temat.

Po urodzeniu małe dzieci mogą doskonalić te umiejętności,zaczyna się odpychanie od podłoża, obracają się, dźwigają się najpierw do siadu, a później do wstawania i w końcowym etapie chodzenia. W wieku 3-4 lat u maluchy zaczyna się wyodrębniać wgłębienie na wewnętrznej stronie stopy - .

Przyspiesza proces rozwoju kości, ale równocześnie wolniejszy układu mięśniowego sprawia, że pojawia się zagrożenie dla stóp. Może dojść do ich osłabienia, szczególnie przy ograniczeniu ruchu wystąpić mogą wtedy bóle, zbyt szybkie męczenie, a także uczucie drętwienia. Od samego więc początku, czy są to buty damskie czy buty męskie, musimy zagwarantować dziecku wygodę ruchów nóg. Wspaniale więc nie korzystać ubierania małych dzieci w wąskie rajstopy, skarpety, a tym bardziej w nieprzystosowane obuwie.


Po pierwsze malutkie stópki z upływem czasu stają się długie i szerokie, aż w końcu są na tyle silne, że mogą dźwigać coraz większy ciężar - Wzmacniają się też ich niewielkie ścięgna i mięśnie. Jeżeli jednak nie będą właściwie traktowane, to będzie to odczuwalne w przyszłości. Później więc mogą uwidaczniać się rozmaite nieprzyjemne wady, jak płaskostopie, stopa szpotawa czy wydrążona. Żeby zapobiec rozwojowi tych schorzeń koniecznie należy zadbać o stopy dziecka, już od pierwszych miesięcy życia.
2022-01-22 07:34:04