Menu strony

Biura tłumaczeń

W okresie daleko idącej globalizacji, dobra znajomość choć trzech języków obcych zdaje się być podstawą. Niestety niewielu spomiędzy nas dobrze wysławia się w przynajmniej jednym języku obcym. Najpowszechniej znany jest język angielski, lecz w zachodniej części kraju, na przykład we Wrocławiu, z uwagi na niedaleką odległość do granicy w przewadze jest język niemiecki.
Praca, biznesmen
Ponadto wielu ludzi wyemigrowało, lub zamierza wyemigrować za granicę do pracy nie znając odpowiednio dobrze języka, a to rodzi problemy. Na przykład często musimy coś załatwić, napisać pismo oficjalne, napisać CV. W tego rodzaju sytuacji przydatny jest tłumacz - .

Kim jest tłumacz??? Tłumacz jest osobą, która poprzez znajomość chociaż dwóch języków obcych tworzy przekład wypowiedzi bądź też tekstu pisanego z języka pierwotnego na język pożądany. Tłumaczenie narzuca mu konieczność nie tylko rozumienia tekstu, ale też dynamicznego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Poza wysokimi kompetencjami językowymi, wprawny tłumacz musi cechować się zdolnością szybkiego uczenia się oraz różnorodną wiedzą, a co najmniej ponadprzeciętną orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi też być osobą wzbudzającą zaufanie obydwóch stron, którym umożliwia komunikację.

Rodzaje tłumaczeń Mamy dwa podstawowe sposoby przekładania tekstów: pisemne oraz ustne. Wśród form pisemnych wyszczególniamy: 1)tłumaczenia pisemne ogólne, czyli teksty na tematy ogólne, na przykład listy, ogólne oferty handlowe, CV, listy motywacyjne i inne tego typu rzeczy.

2)tłumaczenia pisemne specjalistyczne- obejmują teksty zawierające słownictwo fachowe z różnego rodzaju dziedzin wymagające w trakcie tłumaczenia specjalnej dokumentacji i konsultacji osoby biegłej. Należą do nich między innymi tłumaczenia prawne, medyczne, techniczne i branżowe.

3)tłumaczenia pisemne przysięgłe - wykonywane są przez tłumacza przysięgłego, czyli personę zaufania publicznego specjalizującą się w tłumaczeniu na przykład dokumentów procesowych, urzędowych oraz zatwierdzaniu obcojęzycznych odpisów takich dokumentów. Tłumacz przysięgły warszawa może również zatwierdzić tłumaczenia oraz odpisy zrobione przez inne persony. Żeby tłumaczenie przysięgłe posiadało ważność urzędową musi mieć pieczęć tłumacza.

Wśród tłumaczeń ustnych mamy dużo podrodzajów, przykładowo:

4)Tłumaczenia ustne konferencyjne

-Symultaniczne (równoczesne) – odbywają się w izolowanej od dźwięków kabinie, przez którą zwykle widać przemawiającego oratora. Tłumacz nie ma kontaktu z wykładowcą i gdyby miał jakieś trudności nie może go poprosić o powtórzenie wypowiedzi.

-Konsekutywne (następcze) - tłumacz rozpoczyna tłumaczenie dopiero, kiedy wykładowca skończy swoją wypowiedź (przemówienie może być podzielone na części). Zazwyczaj przy tłumaczeniu konsekutywnym tłumacz w trakcie wykładu stoi obok przemawiającego, słucha go oraz robi zapiski.

Polecamy też

Tłumaczenia we Wrocławiu

sala konferencyjna
W zglobalizowanym świecie nierzadko potrzebujemy usług różnego rodzaju tłumaczy. Szczególnie we Wrocławiu, który jako jedno z najlepiej rozwijających się miast polski jest odwiedzany przez wielu obcokrajowców. Czy to do obsługi konferencji, do przygotowania przemowy czy też do przetłumaczenia bądź zatwierdzenia odpisów zagranicznych dokumentów- tłumacz jest często niezbędny. Niestety szukając właściwego zwykle spotykamy się z wieloma możliwościami. O co w tym wszystkim chodzi???? Kiedy potrzebujemy jakiego tłumacza/tłumaczenia??? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie Państwo w poniższym tekście.


5)Tłumaczenia ustne prawne/sądowe – powinny być wykonywane przez tłumacza przysięgłego. Mogą one posiadać postać symultaniczną albo konsekutywną.

Przy sporządzaniu tłumaczeń ustnych zwykle używane są różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, chyba że jest to tłumaczenie szeptane (tłumacz siedzi obok niedużej grupy słuchających osób i ściszonym głosem przekłada na bieżąco wypowiedź mówcy).

Gdzie szukać tłumacza???
Najbardziej efektywną drogą, by odszukać właściwego tłumacza, jest internet. Należy jedynie wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, przykładowo: tłumaczenia włoski, biuro tłumaczeń ewentualnie, jeśli interesuje nas konkretne miasto, możemy dodać jego nazwę, przykładowo: biura tłumaczeń Warszawa. Później wystarczy się skontaktować z wybranym biurem, ustalić cenę oraz, jeżeli to tłumaczenie pisemne, przekazać tekst źródłowy. Jeżeli poszukujemy tłumacza przysięgłego, warto sprawdzić, czy wybrana przez nas persona znajduje się na liście tłumaczy przysięgłych, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wyświetl większą mapę
2022-12-24 07:01:05