Menu strony

Podstawowe informacje na temat pereł, które są bardzo chętnie wykorzystywane do produkcji biżuterii

Perły są jednymi z najstarszych klejnotów, które były używane przez człowieka. Kultury sprzed wieków przypisywały im szczególne właściwości, już wtedy one były bardzo drogie i możliwe do noszenia jedynie przez nielicznych. Obecnie perły w dalszym ciągu są ogromnie popularne, z tym że ogromnie zmienił się dostęp do nich. Perły to wytwory kilkunastu odmian małży, najczęściej są to kulki o średnicy do dwóch centymetrów. Zbudowane są one z tego samego materiału, co muszla i powstają w efekcie dostania się do muszli obcego materiału.

kolczyki z pereł
Dawno temu w celu trafienia na perłę trzeba było przejrzeć wiele tysięcy muszli. Lecz każde ze znalezisk nagradzało włożony wysiłek w postaci wspaniałego, błyszczącego klejnotu. Lecz ludzie nie zostawiają wszystkiego naturze, dlatego też już w XIII wieku dowiedzieli się, że wkładając do muszli niewielkie ziarenko także można otrzymać perłę. Na przełomie XIX i XX wieku hodowla pereł była już prowadzona na skalę przemysłową, dziś praktycznie wszystkie otrzymuje się właśnie w taki sposób.

Perły od dawna są używane w jubilerstwie, jest ich wiele różnych odmian, ale mają jedną wspólną cechę. Jest nią mianowicie połysk, jaki stał się charakterystycznym znakiem tych kamieni. Jeśli perła jest bez połysku, to nie warto raczej zawracać nią sobie głowy. Poza połyskiem perły klasyfikuje się ze względu na kształt, wielkość, gładkość powierzchni oraz kształt, dopiero określenie tych wszystkich cech określa ich wartość końcową. Dowiedz się więcej - .


Polecamy też

Szafir i szmaragd wykorzystywane są do wytwarzania biżuterii

piękny duży szmaragd
Aktualnie w artykułach jubilerskich zdecydowanie częściej ukazują się rozmaitego rodzaju kamienie szlachetne i minerały, które posiadają fantastyczną prezencję i są ogólnie oceniane przez fachowców, za produkty niezwykłego standardu. Rzecz jasna nie są one sporych rozmiarów, ale umożliwiają doskonale dopełnić cały ubiór danej osoby, która zdecyduje się na pozyskanie i wykorzystanie tego produktu.

Dzisiaj najwięcej kosztują perły oceaniczne, hodowane w morzach Australii, Indonezji i Polinezji, w tym chyba najbardziej niezwykłe czarne perły, charakteryzujące się przepięknymi odcieniami - zobacz czarne perły. W związku z tym że perły są bardzo różne, to do jubilerskich zastosowań muszą być one złączone w pary. Odpowiednie ich wybranie jest przeważnie procesem trudnym i wymagającym sporego doświadczenia, dlatego też cena dobranej pary jest dużo większa, niż pereł sprzedawanych pojedynczo. Lecz dzięki temu przygotowana z nich później biżuteria z pereł będzie się prezentować rzeczywiście okazale.

Czy w kontekście analizowanego w tym tekście problemu otrzymujesz wyczerpujące odpowiedzi? Jeżeli nie, to inne materiały zobacz w serwisie, który jest tutaj.

Dowiedz się jak kompletować biżuterię z pereł: .
2019-09-22 07:14:03