Menu strony

Czy strój górali bogaty w tradycyjne zdobnictwo znajduje swych odbiorców wśród turystów?

Nawet regionalny strój ma swoich nabywców wśród turystów. Kobiety bardzo chętnie kupują chusty i spódnice, a nie raz kierpce czyli obuwie na obcasie. Mężczyźni bardzo często kupują koszule. Pamiątka z Zakopanego to już nie tylko ciupaga i zdjęcie z białym niedźwiedziem. Coraz częściej ludzie kupują odzież stylizowaną na góralskie stroje.
modowe inspiracje
Jak informują sprzedawcy, to dzięki występowi w programie Eurowizji piosenkarki Cleo, która jak mało kto rozreklamowała ubiór stylizowany na regionalny. Widać, że strój górali z Podhala bywa rozpoznawalny niemal w całym naszym kraju. To za sprawą zjawiska, iż ubiór górali jest od lat żywy, czyli cały czas pokazywany na wszelkich uroczystościach, a nie tylko na występach folklorystycznych.

W sezonie taki strój możemy ujrzeć niemalże codziennie a nie tylko przy okazji imprez w plenerze, a także na przykład w regionalnych karczmach. Strój panny składa się z białej tybetowej spódnicy z bordowym gorsetem haftowanym cekinami oraz koralikami i wzorem złotogłowiu. Dekoracyjny jest też w takie dodatki jak czerwioniutkie korale i kolczyki z prawdziwym koralem. Ów rodzaj stylizacji nie przeminął i jest ciągle żywy (odkryj więcej). Panowie w górach noszą standardowo bukowe portki uszyte z sukna, koszulę z jaśniutkim haftem, kierpce i kapelusz z muszlami. Co ciekawe, nawet tradycyjny strój góralski, przeważnie damski, ma swych nabywców wśród turystów. Mężczyżni zaś wybierają standardowe koszule, które później ubrać mogą nawet do marynarki. Szczególnie modne (sprawdź Dortex Bydgoszcz) stały się zaś koszulki z naszytymi elementami z gór takimi jak rozetą, parzenicą, złotogłowiem.

Czujesz niedosyt newsów na ów temat? Przejdź na kolejną witrynę i tam oczekuje na Ciebie inne kompleksowe opracowanie tej kwestii.Polecamy też

Szczególna okazja wymaga eleganckiego ubioru, zadbaj o garderobę dla siebie i swych bliskich

Kolekcja wiosna-lato 201 Reserved Kids
Każda z nas chce ładnie i modnie się ubierać. Elegancki strój bywa pożądany szczególnie podczas istotnych uroczystości oraz wydarzeń towarzyskich. Warto zadbać o gustowną garderobę tak i dla siebie, jak i dla swoich najbliższych, aby podkreślić wagę momentu.

góralskie inspiracje w modzie
Młodzi zapytują o dresy z regionalnymi haftami. Co interesujące, o dresy nie pytają górale, ale właśnie przyjezdni. Ręcznie haftowanych i malowanych chust i bluzeczek nie ma nigdzie indziej. To o wiele wspanialsza pamiątka z wakacji aniżeli następny kubeczek z hasłem „Zakopane”. To jednak pamiątka kosztowniejsza od pluszowej owieczki i ciupagi. Pamiętajmy jednak, że wszelka tego rodzaju odzież jest ręcznie szyta, wyśmienicie skrojona, a materiały nie należą do najtańszych ( i slipy dziecięce). Jeśli chcemy mieć w szafie pamiątkę na dłużej, to warto wydać te pieniądze. Gospodarni mogą odwiedzić targ pod Gubałówką. Na miejscowych straganach, odnajdziemy dużo ubrań tak dla pociech, jak i dorosłych, stylizowanych na góralskie. Kwoty bywają różne ale zawsze jest to solidna ręczna robota.
2020-12-05 16:07:05