Menu strony

Czy strój górali bogaty w tradycyjne zdobnictwo znajduje swych odbiorców wśród turystów?

Nawet regionalny strój ma swoich nabywców wśród turystów. Kobiety bardzo chętnie kupują chusty i spódnice, a nie raz kierpce czyli obuwie na obcasie. Mężczyźni bardzo często kupują koszule. Pamiątka z Zakopanego to już nie tylko ciupaga i zdjęcie z białym niedźwiedziem. Coraz częściej ludzie kupują odzież stylizowaną na góralskie stroje.
modowe inspiracje
Jak informują sprzedawcy, to dzięki występowi w programie Eurowizji piosenkarki Cleo, która jak mało kto rozreklamowała ubiór stylizowany na regionalny. Widać, że strój górali z Podhala bywa rozpoznawalny niemal w całym naszym kraju. To za sprawą zjawiska, iż ubiór górali jest od lat żywy, czyli cały czas pokazywany na wszelkich uroczystościach, a nie tylko na występach folklorystycznych.

W sezonie taki strój możemy ujrzeć niemalże codziennie a nie tylko przy okazji imprez w plenerze, a także na przykład w regionalnych karczmach. Strój panny składa się z białej tybetowej spódnicy z bordowym gorsetem haftowanym cekinami oraz koralikami i wzorem złotogłowiu. Dekoracyjny jest też w takie dodatki jak czerwioniutkie korale i kolczyki z prawdziwym koralem. Ów rodzaj stylizacji nie przeminął i jest ciągle żywy (odkryj więcej). Panowie w górach noszą standardowo bukowe portki uszyte z sukna, koszulę z jaśniutkim haftem, kierpce i kapelusz z muszlami. Co ciekawe, nawet tradycyjny strój góralski, przeważnie damski, ma swych nabywców wśród turystów. Mężczyżni zaś wybierają standardowe koszule, które później ubrać mogą nawet do marynarki. Szczególnie modne stały się zaś koszulki z naszytymi elementami z gór takimi jak rozetą, parzenicą, złotogłowiem.


Polecamy też

Szczególna okazja wymaga eleganckiego ubioru, zadbaj o garderobę dla siebie i swych bliskich

Kolekcja wiosna-lato 201 Reserved Kids
Każda z nas chce ładnie i modnie się ubierać. Elegancki strój bywa pożądany szczególnie podczas istotnych uroczystości oraz wydarzeń towarzyskich. Warto zadbać o gustowną garderobę tak i dla siebie, jak i dla swoich najbliższych, aby podkreślić wagę momentu.

góralskie inspiracje w modzie
Młodzi zapytują o dresy z regionalnymi haftami. Co interesujące, o dresy nie pytają górale, ale właśnie przyjezdni. Ręcznie haftowanych i malowanych chust i bluzeczek nie ma nigdzie indziej. To o wiele wspanialsza pamiątka z wakacji aniżeli następny kubeczek z hasłem „Zakopane”. To jednak pamiątka kosztowniejsza od pluszowej owieczki i ciupagi. Pamiętajmy jednak, że wszelka tego rodzaju odzież jest ręcznie szyta, wyśmienicie skrojona, a materiały nie należą do najtańszych ( i slipy dziecięce). Jeśli chcemy mieć w szafie pamiątkę na dłużej, to warto wydać te pieniądze. Gospodarni mogą odwiedzić targ pod Gubałówką. Na miejscowych straganach, odnajdziemy dużo ubrań tak dla pociech, jak i dorosłych, stylizowanych na góralskie. Kwoty bywają różne ale zawsze jest to solidna ręczna robota.
2019-10-11 07:32:05